لازم است سرمایه ­گذاران قبل از سرمایه­ گذاری بر روی طرح­های منتشر شده، بیانیه ریسک را به دقت مطالعه نموده و از ریسک­های مربوط به سرمایه ­گذاری مطلع باشند. سرمایه­ گذاری بر روی طرح­های منتشره در سکوی آیفاند به منزله مطالعه و پذیرش قوانین سکو و بیانیه ریسک می­باشد.

سکوی آیفاند به عنوان یک سکوی تامین مالی جمعی دارای مجوز از شرکت فرابورس ایران بوده و بر اساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران و دستورالعمل­های فرابورس فعالیت می­کند.

آیفاند تلاش می­کند اطلاعات جامعی از ابعاد مختلف طرح­های متقاضی تامین سرمایه در اختیار سرمایه­گذاران قرار دهد. تمامی اطلاعات ارائه شده از طرح­ها در پلتفرم آیفاند توسط متقاضیان تامین مالی ارائه شده­اند و کارشناسان آیفاند پس از بررسی اطلاعات هر طرح و ارزیابی آن امکان اجرای پویش جهت تامین مالی طرح را در پلتفرم فراهم می­آورند. سرمایه­گذاران از میان این پویش­ها، می­توانند طرح مورد نظر خود را انتخاب نموده و با لحاظ ریسک­های مربوطه اقدام به سرمایه­گذاری کنند.

بدیهی است که سرمایه­گذاری در طرح­های نمایش داده شده بر روی پلتفرم آی­فاند می­تواند سودآور باشد اما این امر با ریسک­هایی همراه خواهد بود. اگر قصد سرمایه­گذاری در طرح­های نمایش داده شده بر روی پلتفرم آی­فاند را دارید، قبلا باید از موارد زیر اطلاع کامل داشته باشید:

 

یکی از ریسک­هایی که ممکن است سرمایه­گذار با آن مواجه گردد، از دست دادن اصل سرمایه خود به دلیل شکست پروژه یا عدم موفقیت طرح می­باشد. سکوی آیفاند با ارزیابی دقیق طرح­ها و نظارت دوره­ای و همچنین با اخذ وثایق کافی در طرح­های منتشر شده، این ریسک را به حداقل رسانده است.

 

طرح­های فعال بر روی سکوی آیفاند ممکن است نتوانند سود پیش­بینی شده را محقق سازد. نرخ سود مشارکت طرح­ها به صورت علی الحساب و با توجه به پیش­بینی صورت پذیرفته از طرح اعلام می­گردد. هر طرح در پایان دوره خود حسابرسی شده و سود قطعی آن مشخص می­گردد. سکوی آیفاند با انجام ارزیابی­های دقیق کارشناسی بر روی طرح و نظارت بر روند اجرای آن، ریسک انحراف نرخ سود مشارکت از مقدار پیش­بینی شده را به حداقل رسانده است.

 

طرح­های نمایش داده شده بر روی پلتفرم آیفاند در قالب مشارکت در درآمد می­باشند که در آن سرمایه­گذار در درآمد حاصل از اجرای طرح توسط مجری (متقاضی تامین مالی طرح) شریک خواهد بود. میزان شراکت در درآمد هر طرح بصورت درصدی از درآمد پیش­بینی شده آن توسط مجری (متقاضی تامین مالی طرح) مشخص می­گردد. شیوه بازپرداخت سود مبالغ سرمایه­گذاری شده در هر طرح به انتخاب متقاضی تامین مالی بصورت یکجا در انتهای دوره سررسید و یا در قالب اقساط دوره­ای در طول دوره اجرای طرح خواهد بود. اصل مبلغ سرمایه­گذاری شده نیز در انتهای دوره سررسید توسط متقاضی تامین مالی پرداخت می­شود.

 

طرح­های متقاضی تامین مالی پس از موفقیت در جمع­آوری مبلغ مورد نیاز برای اجرا و رسیدن به نتیجه نیازمند زمان هستند. بنابراین سرمایه­گذاران با ریسک عدم نقدشوندگی گواهی شراکت تا سررسید طرح مواجه می­باشند.

در صورتی که سرمایه­گذار بخواهد قبل از زمان سررسید گواهی شراکت خود را بفروشد، بازار ثانویه­ای برای این منظور به وجود آمده است که نحوه فعالیت آن مطابق با آیین­نامه شرکت فرابورس ایران می­باشد. با این وجود ممکن است خریدار کافی جهت فروش گواهی شراکت و نقد نمودن آن یافت نشده و سرمایه­گذار نتواند تا انتهای دوره اوراق خود را نقد نماید.

 

سرمایه­گذاران در طرح­های تامین مالی جمعی با ریسک شکست طرح یا ورشکستگی شرکت مجری آن (متقاضی تامین مالی طرح) مواجه می­باشند. در این صورت بازگشت اصل سرمایه با مخاطره رو برو می­گردد. سکوی آیفاند با ارزیابی طرح­های متقاضی تامین مالی و همچنین اخذ وثایق معتبر این ریسک را برای طرح­های نمایش داده شده بر روی سکوی آیفاند به حداقل می­رساند.  

 

یکی از ریسک­های سرمایه­گذاری در طرح­های تامین مالی جمعی، کمبود اطلاعات مربوط به این نوع سرمایه­گذاری نسبت به سایر شرکت­های فعال در بورس است. در این نوع سرمایه­گذاری­ها معمولا اطلاعات مربوط به خلاصه طرح توجیهی اقتصادی منتشر شده و در دسترس سرمایه­گذاران قرار می­گیرد. سکوی آیفاند با انتشار گزارش­های دوره­ای از پیشرفت طرح­ها، این ریسک را به حداقل می­رساند.

 

تنوع بخشیدن به سبد سرمایه­گذاری موجب کاهش ریسک سرمایه­گذاری­ها و پوشش آن­ها می­گردد. سرمایه­گذاری در طرح­های نشان داده شده بر روی سکوی آیفاند باید به عنوان بخشی از سبد سرمایه­گذاری افراد در نظر گرفته شود. توصیه می­شود سرمایه­گذاران علاوه بر مشارکت در طرح­های تامین مالی جمعی در سایر دارایی­ها نیز سرمایه­گذاری نمایند تا ریسک­های سبد سرمایه­گذاری به حداقل برسد.